Rozwijanie własnej firmy08

Rejestracja działalności gospodarczej nie wymaga szerokiej znajomości prawa, procedur i umiejętności wypełniania wszelkich skomplikowanych dokumentów. Jednoosobowe działalności gospodarcze są najczęściej wybieraną formą prowadzenia firmy, jednak coraz więcej rejestrowanych jest również spółek: cywilnych, jawnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy rejestracja firmy jest trudnym procesem? Jak najlepiej przez niego przebrnąć, by zaoszczędzić czas i dopełnić wszystkich niezbędnych formalności?

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej

Aby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą należy znaleźć online wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Dokument, który należy wypełnić i dostarczyć do właściwego organu rejestrującego, np. urzędu gminy. Można również całą operację wykonać online bez wychodzenia z domu. Konieczne będzie również nadanie REGON-u działalności. Rejestrując nową działalność gospodarczą przedsiębiorca ma prawo do skorzystania z tzw. małego ZUS-u, czyli znacznie niższych składek, które są przeznaczane na ubezpieczenia. Z preferencyjnych warunków można korzystać przez 24 miesiące, potem należy opłacać składki ZUS w takiej samej kwocie jak działalności, które istnieją dłużej niż dwa lata. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której osoba prowadząca działalność gospodarczą jest jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę w innym zakładzie. Wówczas jest zobowiązana do opłacania samodzielnie wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne, która w 2018 roku oscyluje w okolicach kwoty 300 zł.

Rozliczanie jednoosobowej działalności gospodarczych

Jednoosobowa działalność gospodarcza może prowadzić uproszczoną księgowość, która polega na wypełnianiu co miesiąc księgi przychodów i rozchodów lub prowadzenia ewidencji przychodów. Księga przychodów i rozchodów to dokument, w którym umieszczane są informacje o wszelkich wydatkach i przychodach, jakie ponoszone są w firmie. Przedsiębiorca może prowadzić go samodzielnie, ale może również korzystać z usług zewnętrznych księgowych i biur rachunkowych.